مقدمه

      جنگلها  شاهکار خلقت  و طبیعت و یکی از  گرانبها ترین  و زیباترین  منابع  خدادادی است. در قرآن مجید  خداوند ، 800  آِیه را به طور مستقیم  و غیر  مستقیم به  آن اختصاص داده است. خداوند می فرماید « اوست خدایی که  آب  را  از  آسمان  فرستاده  و تا از آن  بیاشامید  و درخت بکارید و آن  را پرورش دهید.  ( آیه 10  سوره  النحل)

   در احادیث  مختلف  که  از پیامبران  و امامان  ما   در دست داریم  تأکید فراوانی   بر حفظ  و صیانت  از درختان کرده اند. ایرانیان قدیم  و پادشاهان  ایران  در زمان  قدیم  نیز  ارزش  و اعتبار زیادی  نسبت  به درختکاری  قائل بوده اند بویژه  دین  زردشت  بر این موضوع تأکید فراوانی دارد.

آپلود عکس" alt="" />

امروزه اکوسیستم جنگلها بیش از پیش مورد توجه می باشد. زیرا یکی از ارکانهای اصلی توسعه پایدار در هر کشوری بحساب می آید. در دنیای   معاصر ارزش  تولیدی  جنگلها  رقمی  نزدیک به 120 میلیارد دلار  است  واز نظر  اشتغال  8/6  درصد  کارگران  صنعتی  جهان  در این بخش  کار می کنند.

     مساحت جنگلهای  جهان  4 میلیارد هکتار  است  یعنی  29 درصد از  خشکیهای  زمین  می باشد. این میزان جنگلها  بین همه کشورها  به نسبت مساوی  تقسیم نشده است و اغلب  آن در کشورهای  آمریکا ،  کانادا و روسیه قرار دارند. سالانه  83 میلیون و 484  هزار هکتار  از جنگلهای  جهان نابود  می شود طبق  گزارش  بانک  جهانی  اگر  در هر  دو متر  مربع جنگل  یک  درخت  و جود داشته  باشد  هر سال  بیش از 410  هزار میلیارد  درخت قطع می شود. (گزارش  روزنامه ایران  ، شماره 3878    ) مطابق  نظر  کارشناسان جهانی از جمله   فائو  چنانچه سطح  جنگلهای  هر کشوری  کمتر از  25 درصد  خاک   آن کشور باشد،  از نظر  محیط زیست انسانی در وضعیت بحرانی قرار دارد.

    در حال حاضر  سطح  پوشش جنگلی در کشور ایران  5/7 درصد می باشد .سرانه  جنگل  در جهان  8/0 هکتار  است  ولی در ایران  2/0 هکتار  ، بنابر این  ایران یکی از کشورهایی است که  از لحاظ  منابع جنگلی  بسیار فقیر می باشد. سطح جنگلهای  کشور ایران از 40 سال گذشته  تاکنون حدود  11 درصد کاهش  را نشان می دهد  و به گفته کار شناسان جنگل،  بیشترین  تخریب بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته است .در سالهای اخیر  با کشت نهال  بخشی  از کاهش ها جبران شده است.با وجود همه  اوصاف  هر نقطه  که  درختی  وجود دارد می بایستی به  نقش و اهمیت  آن  توجه شود و نسبت  به آگاهی  افراد نیز اقدام کرد.در این  تحقیق سعی شده است که  اکوسیستم جنگلها  مورد بررسی  و بسیاری از  اهمیتهای  آن نیز  نوشته شود .  از آنجایی که  صفحات  زیادی از  کتب جغرافیا در مدارس  به پوشش  گیاهی  و جنگلها  اختصاص داده شده است . این مجموعه می تواند نقش مهمی  در افزایش آگاهی  پیرامون جنگلها  داشته  باشد.

    اکوسیستم  جنگلی

     اکو سیستم  یک کلمه  یونانی است و تشکیل شده است از  دو کلمه  بنام  ایکوس  و  سیستم کلمه ایکوس  به معنای خانه و سیستم  نیز به معنای نظام حاکم بر آن سکونتگاه  می باشد. این واژه در سال 1935 بوسیله یک اکولوژیست انگلیسی بنام تانسلی مطرح گردید. اکوسیستم عبارت است از واحدی که شامل تمامی موجودات زنده و محیط  غیر زنده می باشد که آنها را احاطه کرده است ودر ارتباط متقابل با یکدیگر می باشند.در زبان  فارسی اکوسیستم  بمعنی« بوم  ساز واره » می گویند . (نیشابوری، 1376،ص 12)بزرگترین وکاملترین اکوسیستمی  که در تاریخ کره زمین می شناسیم شامل تمام اشکال زندگی گیاهی  و جانوری  و با محیط که در ارتباط  کامل می باشند بوم  سپهر یا زیست سپهر گویند.

     دلیل  پیدایش اکوسیستم این است که که مو جودات  زنده  بخش جدایی  ناپذیر  از محیط  بخش غیر زنده ،  و نمی توانند  خارج از  محیطهای  خاص زندگی کنند.

 ساختار  اکوسیستم  بدین صورت است  که  از دو  بخش  زنده  و غیر زنده  تقسیم  می شود غیر  زنده  مانند :  نور ، بارش، مواد معدنی ، خاک،  آب و هوا وگازها و مواد ی  از قبیل  گوگرد ، کربن ، ازت ، هیدروژن و غیره در چرخه بیوشیمیایی شرکت دارند. ترکیب  زنده  به ساختار  غذایی اکوسیستم  ارتباط دارد که  در نتیجه  موجودات  زنده در پایه روابط غذایی و اقع اند.مانند  تولید کنندگان و

مصرف کنند گان در این مبحث بیشتر تولیدکنندگان سبز مورد توجه می باشد که توانایی بکاربردن انرژی خورشیدی را  برای ایجاد هیدروکربورها ،عناصر غیر آلی ساده از جمله کربن هیدرو ژن  و اکسیژن دارند و جزء خود خوار ها هستند.

فرایند فتوسنتز مهمترین فعالیت گیاها ن می باشد که  نقش  مهمی  در زنجیره غذایی  دیگر  گروهها دارند.  در اکوسیستم جنگلی باید به  بازخورد ها  نیز توجه کرد که  در پایداری و ناپایداری  سیستمهای یک اکوسیستم  نقش دارند و به دو صورت منفی و مثبت ظاهرمی شوند . هر گونه دخالت  نا بجا انسان در اکو سیستم جنگلی موجب بهم خوردن  تعادل در این  مجموعه می شود و در نهایت موجب ناپایداری  اکوسیستم خواهد شد. عموماً بازخورد های  مثبت  نقش مهمی  در ناپایداری سیستم ها دار ند. در جهان کنونی که  انسان  بازیکر اصلی  می باشد نتیجه  فعالیت اکوسیتمها  هریک به نوعی در حیات انسانها نقش  دارند  و دراین میان  جنگلها  از  جایگاه ویژه ای بر خوردار می باشند.بنابر این  هرگونه  دخالت نابجا  در اکوسیستم ها در نهایت  به ضررانسانها  تمام خواهد شد.مجموعه اجزاء اکوسیستم  جنگلی  لازم  و ملزوم  یکدیگرند، اکوسیستم  پایدار  اکوسیتمی است  که  تولیدکنندگان  آن  با شرایط  محیط  حالت  تعادل  را  داشته  باشد.( نیشابوری ، 1376 ، ص 83)

 در یک اکوسیستم جنگلی  نور خورشید  ، بارش، مواد معدنی ، خاک  ، آّ ب و هوا  اجزاء غیر  زنده است و گیاهان  نور خورشید  را در یافت می کنند و با عمل  فتوسنتز  غذا سازی می کنند . گیاهان در چرخه های  مختلف  از جمله  در چرخه  آب ،کربن ، بیوشیمیایی و خاک نقش دارند.تاریخ : شنبه 23 آذر 1392 | 04:30 ق.ظ | نویسنده : حسیـن شـــــــریفی طـــــــولارود | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic